Renault 4 E-Tech: ретро-кросовер, який виявився практичнішим, ніж очікувалося
Здавалося б, у Європі вже достатньо компактних кросоверів, які задовольняють попит на міські автомобілі. Та час від часу з’являється модель, яка доводить: місце на ринку ще є. Саме такою є Renault 4 E-Tech — повністю електрична альтернатива Captur, побудованому на базі Clio. Вона має ретро-сучасний дизайн і технічну основу від Renault 5 E-Tech.
Після тесту хетчбека R5 ми отримали ключі від кросоверної R4. І хоча цифра в назві може заплутати, насправді це більший і практичніший автомобіль, ніж «п’ятірка».
Наш тестовий автомобіль — версія Techno, яка розташувалася між початковою Evolution і топовою Iconic. Окрім стандартної Renault 4 E-Tech, компанія пропонує варіант Plein Sud із висувним тканинним дахом, який створює відчуття відкритого повітря.
Швидкі факти
- Модель: Renault 4 E-Tech
- Силова установка: один електромотор, передній привід
- Потужність: 148 к.с. (110 кВт / 150 PS)
- Крутний момент: 245 Нм
- Розгін 0–100 км/год: 8,2 секунди*
- Максимальна швидкість: 150 км/год*
- Батарея: 52 кВт·год, літій-іонна
- Запас ходу (WLTP): 415 км
- Габарити: 4 144 мм × 1 800 мм × 1 572 мм
- Колісна база: 2 624 мм
- Об’єм багажника: 420 л
- Споряджена маса: 1 462 кг*
- Ціна (Греція): від 33 500 євро (37 500 доларів)
*Дані виробника

Спадкоємець легендарної моделі
Почнімо з основ. Оригінальна Renault 4 з’явилася 1961 року як перший передньопривідний пасажирський автомобіль марки Renault. Модель 4L створювали для сімей і робітників, і за 33 роки виробництва вона розійшлася накладом 8,13 мільйона одиниць. Це зробило її однією з найуспішніших французьких автівок в історії.
Сучасне відродження з новим характером
Сьогодні Renault перенесла дух класичного універсала-хетчбека в сучасний електричний кросовер. Серійна версія дебютувала 2025 року, а її попередником був концепт Renault 4ever Trophy, показаний ще 2022 року.
За 64 роки еволюції технології та габарити суттєво змінилися. R4 E-Tech стала майже на пів метра довшою за прабатька. Водночас вона залишається відносно компактною для європейського B-SUV: 4 144 мм у довжину. Порівняно з R5 новинка довша на 222 мм, а 84 мм з цього приросту припадає на відстань між осями.
Фото та відео: Thanos Pappas/Carscoops
Попри збільшені розміри й кросоверний формат, дизайнери Renault зуміли природно вписати безліч відсилань до оригіналу. R4 може поступатися R5 у привабливості, але на дорозі вона все одно привертає увагу завдяки ретро-свіжому вигляду.
Серед головних деталей — делікатно підсвічені ґрати з напівкруглими LED-фарами, захисні накладки на бамперах, квадратні колісні арки, скульптурні лінії на боковинах і характерна форма вікон. LED-ліхтарі у формі пігулок і чорний дах нагадують Mini Countryman попереднього покоління, але частина цих рішень узята саме з класичної 4L.
Інтер’єр: знайомі рішення та кілька компромісів
Усередині передня панель і цифрова приладова панель запозичені в Renault 5 E-Tech. Верхня й нижня частини здебільшого з твердого пластику, але тканинні вставки на передній панелі та дверних картах покращують сприйняття якості.
10,1-дюймовий екран мультимедіа розташований прямо перед водієм, але, на щастя, має кнопку живлення — його можна вимкнути під час нічної їзди. Програмне забезпечення OpenR на базі Google працює швидко й зрозуміло, хоча за час тесту траплялися окремі збої Android Auto. Штучний інтелект «Reno» також трохи дратує, бо часом з’являється не до речі.
До дрібних ергономічних недоліків можна віднести кнопки регулювання гучності, винесені на верхню частину екрана, хоча за кермом є окремий медіа-перемикач. Також потрібно звикати до розташування селектора передач на кермовій колонці — через це навколо керма утворюється багато важелів. Натомість фізичні органи керування на центральній консолі — чудове рішення, адже вони дають швидкий доступ до клімат-контролю.
Простір та оснащення
Головна перевага R4 над R5 — простір для пасажирів завдяки довшій колісній базі та вищій лінії даху. Місця над головою ззаду достатньо, запасу для колін теж вистачає, а задній диван може прийняти трьох дорослих на короткі поїздки.
Багажник на 420 л цілком достатній для автомобіля такого розміру. Щоправда, хотілося б мати окремий відсік для зарядних кабелів, адже електромотор займає весь простір під капотом.
Мене також приємно здивувало базове оснащення. У версії Techno є 18-дюймові легкосплавні диски, рейлінги на даху, цифрова приладова панель, аудіосистема з шістьма динаміками, бездротова зарядка, чотири USB-C, автоматичний клімат-контроль, безконтактне відкривання багажника, автоматично складані дзеркала, режими Multi-Sense і комплекс ADAS з автопаркуванням.
Переходити на топову Iconic варто лише за потреби в підігріві керма, підігріві та масажі передніх сидінь і штучній шкірі в оздобленні. Єдине важливе упущення для всієї лінійки — відсутність задніх дефлекторів клімату, хоча для B-SUV це поширена практика.
Як він поводиться на дорозі
Можете вірити або ні, але найсильніший бік R4 E-Tech — це те, як вона їде. Електромобільна платформа AmpR Small виявилася значно витонченішою, ніж можна очікувати від авто такого класу. Чудово налаштована підвіска зі стандартною багатоважільною задньою віссю лише трохи м’якша, ніж у R5. Цього достатньо, щоб додати комфорту, але не втратити гостроти.
На звивистих дорогах R4 поводиться радше як хетчбек, ніж кросовер: упевнено тримається в поворотах майже без кренів. На повному газі та в слизьких умовах передній привід може мати проблеми з передачею потужності на дорогу, що проявляється у відчутному підрулюванні. Кермо не таке інформативне, як у Ford Puma, але швидке й пряме. У режимі Sport воно стає трохи важчим, завдяки чому керування приємніше, ніж у більшості електромобілів.
Водночас R4 пропонує тиху та зібрану їзду на шосе, а в місті почувається жвавою й маневреною. Добре, що Renault дослухалася до відгуків і додала функцію One Pedal, яка спрощує життя в щоденному трафіку.

Двигун, батарея та запас ходу
Наш тестовий автомобіль мав топову силову установку: передній електромотор на 148 к.с. (110 кВт / 150 PS), який розганяє кросовер до 100 км/год за 8,2 секунди.
На практиці R4 здається значно швидшою, ніж натякає ця цифра, особливо в діапазоні 40–120 км/год. Режим Sport відкриває повну потужність, Comfort працює трохи плавніше, а Eco суттєво обмежує віддачу заради ефективності, що робить його ідеальним для міста.
Щодо запасу ходу, версія з батареєю на 52 кВт·год легко долає понад 400 км у приміському та міському трафіку. Це означає, що середньостатистичний водій заряджатиме її рідше ніж раз на тиждень. Але якщо постійно їхати на шосейних швидкостях, реальний запас ходу падає ближче до 250–280 км. На щастя, від 15 до 80% енергії батарея поповнює приблизно за пів години від 100-кіловатного DC-зарядника. У моєму випадку для подорожі на 260 км достатньо було зупинки на 10–15 хвилин.

Для покупців, які шукають нижчу ціну, Renault пропонує дешевшу версію з батареєю на 40 кВт·год, запасом ходу 310 км і електромотором на 118 к.с. (88 кВт / 120 PS). До кінця року лінійка розшириться початковою версією Jogging з ще меншою батареєю на 37 кВт·год, запасом ходу 305 км і мотором на 107 к.с. (80 кВт / 110 PS).
Утім, за моїм досвідом із батареєю на 52 кВт·год, я не радив би обирати менші блоки, якщо ви плануєте використовувати R4 як сімейний автомобіль або їздити за межі міста. Добре, що оновлення для 2027 модельного року збільшили запас ходу флагманської версії до 415 км. Загалом, на мою думку, R4 все ще виграла б від появи опції з довшим запасом ходу пізніше в життєвому циклі.
Що ж до потенційної двомоторної версії з повним приводом на кшталт тієї, яку пропонує конкурент Kia EV3, вона точно зробила б R4 придатнішою для пригод у будь-яку погоду. Утім, жодних ознак, що така версія з’явиться, немає. Навіть більші Megane E-Tech і Scenic E-Tech мають виключно передній привід, хоча й побудовані на платформі AmpR Medium, сумісній із повним приводом.
Ціни та конкуренти
Ми тестували Renault 4 E-Tech у Греції, де базова версія Evolution 120 PS з батареєю на 40 кВт·год коштує від 28 900 євро (32 400 доларів). З урахуванням місцевих субсидій на електромобілі та програми scrappage ціна може опускатися до 24 400 євро (27 300 доларів). Це лише на 2 000 євро (2 200 доларів) дорожче за менший хетчбек Renault 5 E-Tech із такою ж силовою установкою, тож виглядає вигідно.
Перехід до більшої батареї на 52 кВт·год і 150 PS піднімає стартову ціну до 33 500 євро (37 500 доларів) до субсидій для версії Evolution. Наша середня Techno залишається на рівні 35 500 євро (39 800 доларів), а топова Iconic сягає 37 500 євро (42 000 доларів). Нарешті, тканинний дах Plein Sud додає 1 200 євро (1 300 доларів) премії.
Ключові суперники в переповненому сегменті субкомпактних електричних кросоверів — Peugeot E-2008, Ford Puma Gen-E, Kia EV2 та EV3, Jeep Avenger Electric, Mini Aceman, Fiat 600e, а також бюджетний і сімейний Citroën ë-C3 Aircross.
Окрім електромобілів, модель конкурує з численними добре відомими гібридними та бензиновими альтернативами, як-от популярний Toyota Yaris Cross і Dacia Duster. Ще один варіант — родинний Renault Captur, який стартує від 20 900 євро (23 400 доларів) за найдешевшу LPG/бензинову версію і від 24 500 євро (27 500 доларів) за самозарядний гібрид.
Вердикт

Renault 4 E-Tech чудово розширює шарм спорідненого R5, додаючи справжню щоденну практичність і майже не втрачаючи характеру, який приносить задоволення від керування. Опція з довшим запасом ходу зробила б її ще бажанішою, але вже зараз вона виглядає одним із найзбалансованіших субкомпактних електричних кросоверів.
Поєднання виразної зовнішності, щедрого оснащення й чудово налаштованого шасі для стандартів сегмента робить R4 E-Tech переконливим претендентом на звання найкращого масового ретро-електромобіля на ринку. Шкода лише, що її доступність наразі обмежена Європою та Великою Британією.
Ретро-хвиля та місце R4 E-Tech на ринку
Історія Renault 4 E-Tech показує, як автовиробники дедалі частіше використовують ностальгію не як декоративний прийом, а як спосіб побудувати впізнаваний продукт у переповненому сегменті. У випадку R4 ретро-дизайн не заважає сучасній електричній начинці: платформа AmpR Small, знайома мультимедійна система, багатоважільна задня підвіска й продумане оснащення роблять її цілком раціональним вибором, а не лише стильним аксесуаром.
Для Renault ця модель важлива ще й тому, що вона доповнює R5 E-Tech і формує родину компактних електромобілів із різними характерами. R5 більше грає на емоціях і міській спритності, тоді як R4 додає простір, зручність для сім’ї та кросоверну посадку. У Європі, де B-SUV залишається одним із найбільш конкурентних класів, така диференціація виглядає логічно.
Водночас головне обмеження R4 E-Tech — енергоефективність на високих швидкостях. Для міських і приміських сценаріїв вона майже ідеальна, але для частих далеких поїздок доведеться або частіше зупинятися на зарядку, або обирати конкурента з більшою батареєю. Саме тому поява пізнішої версії зі збільшеним запасом ходу виглядала б не просто бажаною, а стратегічно важливою для ринків, де шосейні відстані є щоденністю.
Попри це, Renault 4 E-Tech уже зараз демонструє, що ретро-електрика може бути не компромісом, а повноцінним автомобілем на кожен день. Вона не намагається бути найшвидшою чи найбільшою — натомість пропонує характер, практичність і достатній рівень сучасних технологій. Для багатьох покупців у Європі цього буде більш ніж достатньо.

by