В Україні порівняли якість та смак кави на АЗК, в кав’ярнях і у фаст-фудах

Якість напою залежить від об’єктивних факторів – якості кави та способу приготування, а також суб’єктивних – чистоти кавомашини, її налаштуваннях, води та молоко тощо. І останні фактори можуть зіпсувати навіть каву по 100 доларів за кілограм. У столичному «Інституті споживчих експертиз» досліджували, де можна отримати найбільшу насолоду від популярного напою.

Створити унікальну «бутикову» кав’ярню на зерні, яка відповідає категорії Specialty складно, але можливо, проте автолюбитель, що подорожує, навряд чи буде відшукувати такі заклади кожного разу. Фахівці «Інституту споживчих експертиз» сумісно зі спеціалістами Інституту продовольчих ресурсів Національної академії аграрних наук України провели дослідження і порівняли якість кави на заправках, фаст-фудах, та великих торгових мережах.

Кава для водія: де краще ''заправитися'' – на АЗК, у фаст-фудах чи кав’ярнях?

Найпопулярнішими кавовими напоями залишаються «американо» та «капучино», отож, саме їх і протестували експерти. Зразки були придбано у національних мережах, що лідерують у своїх сегментах – серед заправок WOG і KLO, швидкого харчування – McDonald’s та KFC, торгових мереж – «АТБ» та «Сільпо», кав’ярень – GRKY та AromaKava.

агалом, експерти перевірили фізико-хімічні властивості напоїв, а саме вміст міцність (в «американо») та час осідання пінки (для «капучино»). Також було проведення органолептичне оцінювання дегустаційною комісією (міцність, аромат, смак, консистенція).

«Капучино»

«Капучино» – напій, правильне приготування якого вимагає якісних інгредієнтів та налагодженого обладнання. В цьому напої кава та молоко не мають перебивати один одного, а пінка має бути однорідною та еластичною. Повністю відповідали таким характеристикам напої, придбані на АЗС WOG і KLO, та в McDonald’s. Рекордсменом по часу осідання пінки виявився «капучино» у WOG – 9 хв. 37 сек. Для контрасту, найменший час показав напій з автомата у торговій мережі «Сільпо» – всього 1 хвилина, 17 секунд.

Стосовно смакових якостей, то і тут у лідерах капучино з заправок WOG та KLO. В цих напоях відчувалась синергія смаку кави та молока, оптимальне співвідношення кави до молока як 1:4 та характерний аромат. Відповідно, і найбільша кількість загальних балів у WOG (17) та KLO (15). Найменше балів у загальному заліку у «капучино» GRKY (8) та «Сільпо» (9). Ці напої експерти оцінили не високо через не вираженість смаку кави, порушенню співвідношення кави до молока в напрямку збільшення молока, а також через сторонні присмаки.

Результати досліджень “капучино”, жовтень 2022 р:

ЗразокКофеїн, балПінка, хв/сек/ балАромат, балСмак, балЗагалом
WOG59,37/54317
KLO53,53/43315
McDonald`s52,45/33213
KFC42,59/32110
АТБ52,09/33112
Сільпо41,17/2118
Горький31.59/2229
Арома43, 33/33313

«Американо»

«Американо» набагато простіше в рецептурі та виготовленні, але також вимагає якісних інгредієнтів та правильних машин. В «американо» має відчуватися міцність, аромат бархатистий, характерний, з кавово-молочним відтінком, гармонійний, а смак збалансований. Найбільше загальних балів здобули зразки кави, придбані на АЗС WOG – 35 балів, другу позицію поділили McDonald’s та AromaKava (по 33 бали). На зворотній шкалі – зразки «американо», придбані у мережах «АТБ» та «Сільпо» (18 та 21 балів відповідно). В цих напоях було зафіксовано слабкий баланс кислотності, гіркоти та солодкості.

Результати досліджень “американо”, жовтень 2022 р:

ЗразокКофеїн, балМіцність, балАромат, балСмак, балКонсист., балЗагалом
WOG58163335
KLO58132330
McDonald`s57153333
KFC46141227
АТБ4192218
Сільпо43111221
Горький44121223
Арома48153333

Резюме

Загалом, дослідження показало, що найкраща кава – все ж таки на заправках, і це має своє пояснення. Великі мережі АЗС, такі як WOG та найбільша столична KLO, «проливають» мільйони чашок кави на рік, і це серйозна стаття доходів мереж. Тому вони комплектуються кавомашинами вартістю, яка сягає вартості середнього автомобіля, а також фокусуються на всіх компонентах, які впливають на смак готового напою: стабільність постачання зерна, якість води, технічне обслуговування кавових машин. До того ж автомобілісти – це перебірлива каста споживачів кави, адже саме вони стали драйверами категорії свіжозвареної кави, і де-факто сформували нову культуру споживання, що 10 років тому прийшла на зміну розчинній каві. У фаст-фудів і особливо торгового ритейлу цей бізнес супутній, і не має такого попиту, тому компроміс виражено більш контрастно – не надто дорогі кавомашини, можливе дешеве зерно у використанні. Разом з тим, у порівнянні, вартість чашки кави на АЗК і в інших місцях, відрізняється буквально на декілька гривень.

Підписуйся на наш Telegram (там інформація зʼявляється швидше, ніж на сайті), не забувай про наш Інстаграм (там частенько те, чого нему ні на сайті, ні у Телеграмі). Ну й, підпишись у Facebook, якщо ти все ще користуєшся ним, звичайно.

Добавить комментарий